dr hab. inż. Zenon SZCZEPANIAK, prof. WAT uzyskał tytuł magistra inżyniera (optoelektronika) oraz stopień doktora nauk technicznych (elektronika) w latach 1998 oraz 2002 na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego (telekomunikacja – technika mikrofalowa) na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Dr hab. inż. Zenon Szczepaniak przez 15 lat był związany zawodowo z radiolokacją i technikami mikrofalowymi poprzez pracę w PIT-RADWAR S.A., Warszawa (dawny Przemysłowy Instytut Telekomunikacji).
Od roku 2018 pracuje na stanowisku profesora uczelni, w Instytucie Radioelektroniki, na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.
Jego zainteresowania naukowe to zastosowanie technik mikrofalowych i radarowych do badania właściwości różnych materiałów oraz do diagnostyki medycznej, w tym in-vivo. Jest autorem i współautorem 65 publikacji naukowych oraz 16 patentów.